Na początku kwietnia dwóch członków wspólnoty monfortiańskiej  (Ojciec Nikola Tandara i Brat Genaro Fresno Garcia) udało się w podróż, pielgrzymując do różnych sanktuariów maryjnych Europy.

Swoją drogę rozpoczęli w Częstochowie (Jasna Góra). Celem podróży były odwiedziny siostry Mariny, karmelitanki ze Zgromadzenia świętej Teresy z Avila, z zakonu NMP, ikony z Alcale de Henares. W przeciągu dwóch dni miała okazję opowiedzieć o swoim życiu i swojej działalności w zakonie, o karmelitańskiej surowości i jej oddaniu dla sztuki malarskiej oraz rzeźbiarskiej.
Przemierzając swoje wielokilometrowe etapy podróży po Europie, kończyli je zawsze u stóp Najświętszej Maryi Panny, w licznych istniejących sanktuariach maryjnych Starego Kontynentu. Są one symbolem wielowiekowych chrześcijańskich korzeni i tradycji europejskich. Pokazują dobitnie rolę Maryi w kształtowaniu chrześcijańskich fundamentów  na przełomie wieków w krajach europejskich.
Tak więc Ojciec Nikola i brat Genaro modlili się w  Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej nazywanej również NMP w Marienthal, które znajduje się niedaleko Strasburga i związane jest z Marią Leszczyńską, żoną Króla Francji Ludwika XV. W samej Francji odwiedzili Sanktuarium NMP w Puy en Velay, a także Sanktuarium w Lourdes, gdzie Ojciec Nikola miał  przywilej odprawić Mszę w samej grocie objawień.
W Hiszpanii  obowiązkowo pokłonili się Matce Bożej  w Sanktuarium NMP z Almudena, a także w Sanktuarium NMP Madrycie.  Następnie udali się do Sanktuarium NMP z Covadonga, związanego z początkiem Rekonkwisty w Hiszpanii a także wyzwolenia Hiszpanii spod okupacji muzułmańskiej. Tam właśnie książe Don Playo wznosząc modły do Matki Bożej, odzyskał hiszpańskie tereny dla katolicyzmu.
Będąc w Madrycie odwiedzili również Wspólnoty Braci świętego Gabriela z Aranda i Madrytu, którzy przyjęli ich po bratersku. Miłym akcentem była również wizyta u rodziny brata Genaro w Leon i Gijon, która ugościła ich obiadem w rodzinnym, hiszpańskim klimacie.
Przy okazji odwiedzili także miasteczko  Aranda de Duero, gdzie prawdopodobnie będzie mieszkał br. Genaro po zakończeniu swojej misji w Polsce.
Z dużym zainteresowaniem pojechali również do małego miasteczka San Sebastian de Garabandal, gdzie w latach 1961-1965  prawdopodobnie Matka Boża z Góry Karmel objawiała się czterem 11 i 12-letnim dziewczynkom. Dziś trzy z nich mają około 70 lat i wciąż głoszą orędzie otrzymane od Matki Bożej. Conchita, jedna z widzących, wydaje się, otrzymywać ważne dla ludzkości wiadomości.
W drodze powrotnej zwiedzili bawarskie Sanktuarium Altötting, gdzie Maryja od XV wieku dokonuje licznych cudów.
Pielgrzymi dziękują Matce Bożej Miłosiernej za jej stałą opiekę i duchowe przeżycia tej pielgrzymki.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja Zawsze Dziewica!